Treehouse Design säljer inredningsdetaljer för barn

Alla våra tyger är av Treehouse Childrens Decor design och 100% bomull percale. Percale är en standard för som innebär att trådtätheten måste vara minst 200 per kvadrat-tum, och själva vävtekniken ger en tråd över och en tråd under genom hela väven. Detta skiljer från t.ex. satin-tekniken där en tråd kan gå över en tråd och sedan under tre-fyra trådar.

Percale-tekniken gör att tyget håller formen bättre, och det är inga problem att tvätta, tumla och mangla i höga temperaturer. 

Tavlor och andra detaljer

Vi har också canvas-tavlor och andra detaljer till barnrummet.

Tavlorna är tryckt och målad canvas uppspända på träram med fäste för upphängning. Varumärket treehouse är ofta tryckt på sidan av tavlan så att det inte stör själva motivet.

Bokstöd, sparbössor, ramar och dörrknoppar är andra små detaljer som förgyller rummet för våra små skatter. 

Även i gardinerna är bomullen av percale-kvalitet, och dessa kan matchas med fina gardinomtag i olika mönster.